Halton District School Board take six gold medals at Skills Ontario competition

News 100 redBy Staff

May 23rd, 2019

BURLINGTON, ON

 

Seventy Halton District School Board elementary and secondary students participated in the 30th annual Skills Ontario Competition on May 6-8, 2019 in Toronto; a total of six Gold medals earned.

The annual three-day competition is the largest skilled trade and technology competition in Canada with more than 2,400 students participating. A broad range of skills and careers are represented across the manufacturing, transportation, construction, service and technology sectors.

Students representing the HDSB at Skills Ontario first participated in the 30th annual Halton Skills Competition on April 2, 2019 competing with approximately 1,000 elementary and secondary students in Halton. From the HDSB, 40 secondary students advanced to Skills Ontario.

Gold medal finalists (Secondary):
• Landscape Design – Nashwa Bilal, Grade 12 student at Craig Kielburger Secondary School
• Website Development – Mark Hutchison, Grade 12 student at Acton District High School
• Baking – Emma Kilgannon, Grade 11 student at Craig Kielburger Secondary School

Silver medal finalists (Secondary):
• Robotics and Control Systems – Noah Tomkins and Ella Walsh, Grade 12 students at Burlington Central High School
• Computer Aided Manufacturing – Michael Wong, Grade 10 student at Garth Webb Secondary School

Bronze medal finalist (Secondary):
• Electrical Installations – Callum Cornell, Grade 12 student at M.M. Robinson High School

Gold medalists in select contests are eligible to represent Ontario at the Skills Canada National Competition on May 28-29, 2019 in Halifax, Nova Scotia. Emma Kilgannon and Mark Hutchison will advance to Skills Canada next week.

Of the elementary teams to advance to Skills Ontario, four out of eight teams placed in the Top 3 in their competition and seven out of eight teams placed in the Top 10 in their competition.

Gold medal finalists (Elementary):
• Technology – Ryan Irvani, Adam Qureshi, Alexis Tervit, and Daniel Zusman, Grade 5-6 students at Oodenawi Public School
• Lego Robotics – Venya Balaji, Manasva Katyal, Arnav Narang, and Meilin Song, Grade 8 students at West Oak Public School
• Video Production – Sam Onay and Bernard Ying, Grade 8 students at E.J. James Public School

Junior VexIQ - Bronze (from L to R) Sarim Khan, Maxwell Zanerips, Aliza Ahmad, Pranav MarthiBronze medal finalist (Elementary):
• VEX IQ Crossover – Aliza Ahmad, Sarim Khan, Pranav Marthi, and Maxwell Zanerips, Grade 6 students at Oodenawi Public School

Top 10 finalists (Elementary):
• Lego Robotics – Silver Creek Public School finished in 5th place (out of 16 teams)
• Green Energy – W.H. Morden Public School finished in 6th place (out of 22 teams)
• VEX IQ Crossover – McKenzie-Smith Bennett Public School finished in 7th place (out of 15 teams)

 

Gold in Baking - Emma Kilgannon Grade 11 CKSS

Gold Website Development - Mark Hutchison ActonDHS

Return to the Front page
Print Friendly

Leave a Reply